DOPRAVNÝ ÚRAD

Bezpečnostný informačný systém

Dopravný úrad ako bezpečnostný orgán pre železničné dráhy a železničné vozidlá v súlade so zákonom č. 513/2009 Z. z. o dráhach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov zverejňuje pre železničný sektor bezpečnostné upozornenia (angl. safety alerts) týkajúce sa mimoriadnych udalostí v železničnom systéme Európskej únie. Bezpečnostné upozornenia sú vydávané prostredníctvom informačného portálu Železničnej agentúry Európskej únie.

Bezpečnostné upozornenia
Dátum vydania Predmet Opis bezpečnostného upozornenia Detail Vydávajúca krajina Prílohy
28.10.2021 Železničné  vozidlá Za posledné tri roky sa vo Švédsku vyskytlo najmenej 6 udalostí týkajúcich sa nákladných vozňov s brzdou – vybavených kompozitnými brzdovými klátikmi typu LL; v rámci jednej z nich bol vykoľajený nákladný vlak. V dôsledku mimovoľného brzdenia bola teplota kolies a brzdových klátikov taká vysoká, že niekde boli brzdové klátiky spálené a dezén dotknutých kolies bol deformovaný.

Incident s vykoľajením sa stal 17. marca 2021. Nákladný vlak č. 5902 bol po signalizácii detektora vykoľajenia  zastavený v Långträsku na trati medzi Vännäs a Älvsbyn. Kontroly vykonané personálom zaznamenali vykoľajenie vozňa č. 33807814795 – 0. Vozeň bol naložený nebezpečným tovarom (UN1965). Súvisiace fotografie sú uvedené v prílohách.

Vozeň sa vykoľajil v dôsledku prehrievania kolesa vozňa zapríčineného mimovoľným brzdením. Brzda vykazovala účinok asi 17 minút, pretože rušňovodič brzdil po spáde medzi Storträsk a Träskholm a potom zabudol uvoľniť brzdu. Vozeň bol prerobený z liatinových blokov na kompozitné bloky typu LL, počas tejto prestavby sa na vozňoch podľa normy nevykonali žiadne ďalšie úpravy. Koleso malo tenký, ale prijateľný profil, ktorý zvyšuje citlivosť kolesa na vysoké teplo.

Železničný podnik vyšetroval incident a správa bola predložená NSA SE (TSJ 2021 – 1655).

Problém bezpečnosti s kompozitnými brzdovými klátikmi a pevnou/posuvnou brzdou už nastolil taliansky NSA 03/03/2021 a holandský NSA 08/11/2017.

NSA SE považuje tento incident za relevantný pre ostatné bezpečnostné orgány.

Železničné koľajové vozidlá – brzdový systém Švédsko Filetype iconFotografie k bezpečnostnému upozorneniu NSA SE zo dňa 28.10.2021

 

© Dopravný úrad / Transport Authority | Mapa stránok | RSS W3C Validation

Dodávateľ portálového riešenia